Pracovný raut. Ako by mal vyzerať?

Raut je druh slávnostnej hostiny, ktorá sa môže organizovať pri rôznych príležitostiach. Bežné sú pracovné rauty, ktoré sa konajú pri obchodných alebo reklamných príležitostiach, vedeckých sympóziách, či tlačových konferenciách. Takýto raut a celá jeho organizácia, majú svoje pravidlá.

Základné charakteristiky rautu

Raut je síce spoločenská akcia, no od klasickej recepcie sa odlišuje. Kým recepcia má viac spoločenský charakter, raut je o čosi uvoľnenejší. Hostia naň nemusia prísť v rovnakom čase. Pri príchode sú účastníci vítaní takzvaným welcome drinkom (uvítacím nápojom). Začiatok rautu nie je sprevádzaný žiadnym oficiálnym otvorením. V jeho priebehu môžu organizátori preniesť prejav, či menšie prípitky. Nejedná sa však o žiadne prednášky alebo príhovory. Raut je uvoľnený aj z hľadiska trvania. Hostia prichádzajú a odchádzajú tak, ako im to vyhovuje. To znamená, že tak ako neexistuje oficiálny začiatok, nemá raut ani oficiálne uzatvorenie. Samozrejme, organizátor rautu môže preniesť prejav aj na záver. To však neznamená, že raut je oficiálne ukončený a hostia musia odísť.

Miestnosť, v ktorej sa raut koná, musí byť dostatočne priestorná. Stoly sú usporiadané tak, aby boli každému prístupné. Na raute účastníci zväčša postávajú. Pripravených je len zopár miest na sedenie. V miestnosti sú pripravení aj čašníci, ktorí sa starajú o potreby hostí, prípadne doplnenie jedla a nápojov.

Občerstvenie na raute

Občerstvenie na raute môže zahŕňať hneď niekoľko chodov. Spravidla sa jedná o studené a teplé predkrmy, hlavný chod a dezerty. Keďže účastníci prichádzajú na raut ľubovoľne, obsluhujú sa sami. Výnimku tvorí hlavný chod, ktorý podávajú čašníci. Účastník rautu sa pri bufetovom stole obslúži a tanier si odnesie k vlastnému stolu.

Takéto pracovné rauty sú pri pracovných udalostiach usporadúvané pomerne často. Je však pravidlom, že firma si na organizáciu rautu objedná cateringovú spoločnosť, ktorá sa o všetko postará a raut zabezpečí.

 

Autorské právo: brebca / 123RF Reklamní fotografie